DIVADLO NA ZÁBRADLÍ

Ve středu 19. prosince 2018 k nám zavítá pražské Divadlo Na zábradlí, které od 19:30 hodin uvede dramatizaci proslulého románu Mýcení rakouského spisovatele a provokatéra Thomase Bernharda. Slavnostní setkání přátel v malém pokojíčku napěchovaném obrazy se stane hlubokou, ironickou i jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti, která díky přesnému režijnímu vedení Jana Mikuláška, nápadité scénografii Marka Cpina a herecké souhře souboru přelévá divácké emoce od smíchu k pláči, od humoru a nadsázky k beznadějné zprávě o nás samých.

Román Mýcení, který patří k pozdním dílům Thomase Bernharda, vyvolal v Rakousku ihned po svém vydání v roce 1984 velký skandál. Autor v něm popisuje setkání význačných rakouských umělců u příležitosti vzpomínkové večeře na tanečnici Joanu, která spáchala sebevraždu. Ze sešlosti, které se sám Bernhard účastní a jejímž vrcholem má být příchod herce Národního divadla, se však stává přehlídka malosti a snobství. Bernhard navíc ve svém díle vylíčil skutečné postavy tehdejší rakouské umělecké scény, své přátele, které podrobil nelítostné kritice. To vyvolalo velkou vlnu odporu a autor tak čelil několika žalobám pro urážku na cti, kniha se nesměla dlouhá léta vydávat.

Inscenace režiséra Jana Mikuláška nedávno získala Cenu Divadelních novin v kategorii Tvůrčí počin sezóny 2017/2018 v oblasti činoherního divadla. V hlavních rolích se představí Jakub Žáček, Magdaléna Sidonová, Honza Hájek, Johana Matoušková, Jana Plodková, Václav Vašák, Dita Kaplanová a Petr Jeništa.