NAIVNÍ DIVADLO SLAVÍ 70. NAROZENINY

Sezóna 2019/20 se v Naivním divadle ponese, stejně jako ta předcházející, ve znamení oslav. Zatímco v červnu se v Liberci s velkým úspěchem uskutečnil jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka, nyní si připomeneme 70 let od založení Naivního divadla. Jedním z dárků k tomuto významnému jubileu, který divákům i sobě nadělíme při večerní premiéře 19. října, bude nová inscenace s názvem Pouť krkonošská. Režisér Filip Homola a scénograf Kamil Bělohlávek, kteří jsou v Naivním divadle podepsáni pod úspěšnou experimentální inscenací Jsou místa oblíbená tmou…, se tentokrát nechali inspirovat obrazivým textem Karla Hynka Máchy. Pouť krkonošská bude určena divákům od 13 let a studentům středních škol, originální vizuálně-výtvarnou koncepci si však užijí i dospělí.

Na listopadové oslavy přijalo pozvání pražské Studio Ypsilon, které v rámci Naivního divadla Liberec působilo v letech 1968–1978. Ypsilonka u nás zahraje své představení ve čtvrtek 28. listopadu. V pátek 29. listopadu proběhne galavečer s promítáním dokumentu, který o NDL natočila České televize pod vedením režiséra Aleše Kisila. Slavnostně pokřtěny budou také dvě knihy. První je věnována samotnému výročí s důrazem na posledních pět let NDL, druhá publikace mapuje posledních deset let mezinárodního festivalu Mateřinka. 70. výročí Naivního divadla se věnuje výstava umístěná v Galerii U Rytíře v podzemí liberecké radnice. Expozice s názvem Dvě výročí dokumentuje formou velkoformátových fotografií historii divadla i 25 let festivalu Mateřinka. Jsou zde umístěny ukázky různých druhů a typů loutek a také celé výpravy z nejslavnějších inscenací. Zastavení na výstavě se uskuteční 29. listopadu v 17:00 hodin, expozice je však veřejnosti přístupná již od letošního června a potrvá do konce roku.

Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. V podvědomí diváků i odborníků se zapisuje jako velmi kvalitní české loutkové divadlo již 70 let. Jeho tvorba je zaměřena především na dětské publikum, od nejmenších diváků od 2 let po žáky základních škol. V repertoáru NDL se objevují také inscenace pro dospívající a dospělé (např. Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy a připravovaná Pouť krkonošská). NDL hraje na domácí scéně pro školy i pro veřejnost, se svými inscenacemi cestuje po celé České republice i do zahraničí. Vedle řady evropských zemí se představilo například v Japonsku, Hong Kongu, USA, Kanadě, Mexiku, Indii, na jaře letošního roku také v Číně.