VÝSTAVA "DVĚ VÝROČÍ" NAIVNÍHO DIVADLA

Rok 2019 je pro Naivní divadlo opravdu výjimečný. Nejenže se v červnu uskutečnil jubilejní 25. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Mateřinka, navíc letos na podzim oslaví liberecké loutkové divadlo své 70. narozeniny. Obě tato významná jubilea připomíná výstava s názvem „Dvě výročí“, umístěná v zajímavém prostoru Galerie U Rytíře v podzemí liberecké radnice.

Návštěvníci se zde setkají s podrobnou historií Naivního divadla Liberec i festivalu Mateřinka, která je zachycena v textech a fotografiích na velkoformátových panelech. Vedle celých divadelních výprav z nejslavnějších inscenací nechybí ani další příklady výtvarných řešení z řady dalších, na nichž se podíleli nejlepší čeští loutkářští scénografové minulosti i současnosti – Jan Schmid, Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Robert Smolík, Petr Matásek, Barbora Jakůbková či Kamil Bělohlávek. K vidění jsou také různé typy a druhy loutek (marionety, maňásci, manekýni a také javajky), se kterými loutkové divadlo okouzluje své diváky. Kdo bude mít chuť studovat na výstavě podrobnou historii Naivního divadla Liberec, má možnost využít intimního studijního prostoru v „Grey Boxu“, kde si sám, na dotykové obrazovce počítače, dohledá v textech i fotografiích existujících publikací řadu historických i nedávných aktivit jednoho z nejlepších evropských profesionálních loutkových divadel. Ukázky z více než 40 inscenací z historie a současnosti na televizní obrazovce představují pestrou paletu z tvorby Naivního divadla, atmosféru výstavy pak dokreslují autentické audionahrávky z jednotlivých představení. Návštěvník na výstavě nalezne nejstarší zachované loutky i vzácný model nerealizované dostavby Naivního divadla, kterou projektoval Ing. arch. Karel Hubáček v 70. letech minulého století.

Výstava, která se uskutečňuje díky porozumění pana Petra Brestovanského a spolku ARCHA 13, bude běžně přístupná od pondělí do soboty v čase 10:00–17:00 hodin, a to až do konce roku 2019. Vernisáž se uskuteční na podzim při listopadových oslavách 70. výročí Naivního divadla.