VÝSTAVA V OKNECH

Abychom trochu oživili okolí našeho stále uzavřeného divadla, rozhodli jsme se využít okenních prostor a zprostředkovat procházejícím divadelní zážitek alespoň vizuálně. Místo Alibaby a čtyřiceti loupežníků si nyní mohou kolemjdoucí prohlédnout část výpravy k inscenaci Čechy leží u moře

Zavřete oči a představte si tu možnost: jako před milióny let se Čechy opět ocitly pod mořskou hladinou. Letitý sen současných českých suchozemců – mít moře – se konečně naplnil. A voda, zvláště ta mořská, s sebou přináší spoustu příběhů... Potopené koráby plné pokladů, strašidelně velké zuby dravých ryb, ohromující mořské bouře, útoky pirátských lodí či třeba jen láhev, ve které je ukrytý prosebný vzkaz trosečníkův... Ale vedle příběhů přináší nedozírné a hluboké moře především náladu, pocit, atmosféru, nebo – chcete-li – poezii.

A právě o poezii jednoho z nejuznávanějších českých básníků pro děti Radka Malého se opírá inscenace režisérky Michaely Homolové, která je v NDL podepsána pod celou řadou úspěšných titulů pro děti (Budulínek, Proletět duhou, O beránkovi, který spadl z nebe aj.).