Premiéra se blíží !!

Ráj je ostrov. A peklo též. Tak zní lakonický podtitul experimentální inscenace s nelakonickým názvem: JSOU MÍSTA OBLÍBENÁ TMOU, KDE NIKDY A NIC NA OSTROVECH SE SKRÝVÁ ODLEHLÝCH. Naši herci se již několik dní pilně učí znát tento název zpaměti, ve zbývajícím čase pak intenzívně experimentují pod vedením svého režírujícího kolegy Filipa Homoly (na snímku). Ten si pro svou druhou režii v NDL (první bylo oceňované Pandemonium) vybral výtečnou knižní předlohu: Atlas odlehlých ostrovů německé autorky Judith Schalansky. Kniha obdržela v roce 2009 titul Nejkrásnější německá kniha roku. Autorka čtenáře ve své knize unáší na padesát odlehlých míst, roztroušených ve všech oceánech světa. Od ostrova Tristan da Cunha, přes Galapágy, ostrov Robinsona Crusoe až po Ostrov Vánoční či Velikonoční. Ke každému ostrovu autorka připojuje nejen překrásnou vlastnoručně kreslenou mapu, ale především krátký příběh s daným místem se pojící. Jsou to příběhy o vzácných zvířatech, podivných lidech, o ztroskotaných otrocích, zbloudilých objevitelích... Příběhy vzešlé z tradovaných mýtů i z konkrétních historických událostí. Z mozaiky nezřídka velmi absurdních osudů a situací, které se odehrály na těch nejodlehlejších a nejmenších ostrovech světa se však postupně vynořuje i jeden příběh s velkým P: Příběh vývoje naší společnosti.

Od zrození života v podobě vzniku korálových ostrovů, přes první objevné plavby plné neskonalého úžasu i drancujícího dobývání až po jeho hrozící zánik v případě ostrovů, které se díky působení lidí na naše klima postupně potápějí zpět do moře.

A právě tento civilizační oblouk tvoří rámec naší připravované inscenace, která již svou scénografickou koncepcí slibuje být opravdu ojedinělým zážitkem. Diváci totiž budou sedět podél velikého dřevěného stolu, na kterém se přímo na dosah jejich rukou odehrává celé představení. Hudbu k inscenaci složilo jedno z nejoceňovanějších uskupení na poli českého ambientu, Kora et le Mechanix, jehož nedílnou součástí je – spolu s Michalem Kořánem - shodou okolností rovněž Filip Homola. CD s kompletní scénickou hudbou bude navíc součástí programu k představení.

Takže nezbývá než nezaváhat v pondělí 16. ledna, kdy začíná předprodej vstupenek na obě únorové premiéry, které jsou na programu v sobotu 18. 2. v 17:00 a v 19:00 hodin.

Zpět