foto: Josef Ptáček

Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých

Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!

Premiéra: 20.02.2010
Autor: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Výprava: Kamil Bělohlávek, Tereza Venclová
Hudba: Ondřej Müller
Animace: Karel Kratochvíl
Pohybová spolupráce: Rostislav Novák
Hrají: Miroslava Bělohlávková, Veronika Košvancová, Tomáš Bělohlávek, Tomáš Holý, Filip Homola, Marek Sýkora, Ondřej Švec

“Když kníže Křesomysl odešel na věčnost, nastolen na Vyšehradě Neklan. Ten vládl všemu českému plemeni moudře a mírně...”

Těmito slovy začíná Alois Jirásek svou pověst o Lucké válce, která se rozpoutala v Čechách za vlády bájného knížete Neklana.

Neklan byl vychováván po vzoru slavných a “pověstných” předchůdců. Měl být panovníkem moudrým jako Praotec Čech, silným jako Bivoj a odvážným jako Horymír. Všechny tyto vlastnosti pak měl zúročit ve válce s Lučany, kteří pod vedením mocichtivého vojvody Vlastislava zle na Čechy dotírali.
Avšak v rozhodujícím okamžiku, kdy měl Neklan stanout v čele svých vojsk, aby je vedl proti Lučanům na obranu české země, kníže zcela zklamal. Náhle jsou mu k ničemu průpravy ve vojenské taktice i kvalitní zbroj…

Vypráví se, že za jeho selháním stála obyčejná lidská zbabělost. Ale co když tomu bylo krapet jinak?

Vtipnou interpretaci pověsti o jednom z bájných potomků legendárních Přemysla a Libuše připravil pro Naivní divadlo tým mladých tvůrců z pražské Divadelní akademie múzických umění v čele s talentovaným režisérem Jakubem Vašíčkem. Ti pojali Neklanův příběh coby malý exkurz do nejznámějších starých pověstí českých, s velmi vtipným apokryfálním přesahem do současnosti. Díky tomu tématickému rozpětí je inscenace vhodná jak pro žáky druhého stupně ZŠ, tak i pro dospělé publikum.

Ocenění:
Festival SKUPOVA PLZEŇ 2010 - Cena za koncepci a scénář (Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček).

Inscenace je určená žákům 2. stupně ZŠ a dospělému publiku.
Představení trvá 60 minut.

Video ukázka:

Recenze
Foto ke stažení