DERNIÉRA LABUTÍHO JEZÍRKA

Labutí jezírko se začátkem dubna dočká své derniéry. Loutková hudební pohádka na motivy baletu P. I. Čajkovského, kterou pro Naivní divadlo napsala Iva Peřinová, od své premiéry v roce 2009 dlouhých deset let těšila a bavila děti i dospělé nejen na domácí scéně, ale také na zájezdech po celé České republice a v zahraničí.

Inscenace je nejen krásnou pohádkou o čarovné moci lásky či loutkovou „hrou na balet“ P. I. Čajkovského. Dvorní autorka Naivního divadla, Iva Peřinová, při psaní vycházela ze známého libreta k romantickému baletu, zároveň ale po svém rozpracovala některé z motivů (brusinky coby původ Rudovousovy čarovné moci, jeho pomocníci z řad lesních divousů a divoženek atd.) Pohrává si rovněž s komičností faktu, že se Královninou snachou může stát labuť. Celému představení dominuje hudba P. I. Čajkovského v úpravě Vratislava Šrámka a jedinečná výprava s loutkami výtvarníka Ivana Nesvedy, to vše pod vedením plzeňského režiséra Tomáše Dvořáka. Ten je v NDL podepsán pod řadou úspěšných titulů (Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků, Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu) včetně poslední novinky O hodině navíc aneb Potlach v hustníku, která měla premiéru v říjnu 2018.

Naivní divadlo se s Labutím jezírkem zúčastnilo řady významných festivalů a získalo za tuto inscenaci nemálo ocenění. Iva Peřinová byla za text hry nominována na prestižní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Hra roku 2009 a v roce 2010 získala za svůj text Cenu Skupovy Plzně. Režisér Tomáš Dvořák obdržel za režii inscenace (společně s režií inscenace Divadla ALFA James Bond) Cenu Českého literárního fondu 2009 a slovenský Festival Kremnické gagy 2011 udělil Labutímu jezírku Cenu Zlatého Gunára za nejlepší inscenaci v kategorii Produkce pro děti. V roce 2010 získala inscenace diváckou Cenu Vojty Šálka na festivalu DÍTĚ V DLOUHÉ 2010.

Zatímco derniéra pro školy proběhla již v prosinci loňského roku, ta oficiální, pro veřejnost, se uskuteční v sobotu 6. dubna v 10:00 hodin v Sále Naivního divadla. V poslední repríze Labutího jezírka si zahrají Diana Čičmanová, Helena Fantlová, Michaela Homolová, Veronika Košvancová-Khomová, Markéta Sýkorová, Tomáš Holý, Filip Homola, Adam Kubišta, Marek Sýkora a Antonín Týmal. Představení bude navíc natáčet Česká televize, která připravuje o Naivním divadle v souvislosti s jeho blížícím se sedmdesátým výročím dokument.