Bezhlavý rytíř

Marionetová komedie na motivy českých lidových loutkářů.
Premiéra: 
27. 1. 2001
Věková kategorie: 
7+
Premiéra: 
27. 1. 2001
Autor: 
Iva Peřinová
Režie: 
Tomáš Dvořák
Výprava: 
Ivan Nesveda
Hudba: 
Jiří Koptík
Hrají: 
Tomáš Bělohlávek, Filip Homola, Zdeněk Peřina, Marek Sýkora, Milan Hodný

Předlohami k této loutkové komedii, která vznikla na motivy několika her českých lidových loutkářů, byly např. tituly "Strýček Škrhola", "Bezhlavý rytíř" nebo "Historie o dvou loupežníkách". Vystupují v ní tedy postavy pro tyto hry typické: drsní loupežníci, ušlechtilý hradní pán se svou sličnou dcerou, přitroublý konšel Škrhola, jeho partner Kašpárek a samozřejmě i titulní postava - padoušský rytíř, který přijde o hlavu a straší. Děj je lokalizován do několika hradů a zřícenin našeho blízkého okolí: na Valečov, do Zvířetic, i na Trosky. Text hry je napsán lehce archaizujícím jazykem, připomínajícím své předlohy, ovšem s humornou nadsázkou a současným nadhledem.

Stručný děj: Krutý a prostopášný rytíř Loreko ze Zvířetic si najme loupežnickou bandu, aby vydrancovala a vypálila hrad Valečov. Chce se tím pomstít valečovskému pánu za to, že mu nedal svou dceru za manželku. Dříve než stačí Loreko svůj hanebný plán uskutečnit, potrestají ho duchové: utancují ho v kole a připraví rytíře o hlavu. Bezhlavý Loreko bloumající krajem pak vyděsí i loupežníky, které si sám najal, ti se rozprchnou, a Valečov i jeho osazenstvo je zachráněno.

Plzeňští inscenátoři - režisér Tomáš Dvořák, scénograf Ivan Nesveda a hudební skladatel Jiří Koptík zrealizovali v Naivním divadle už několik textů dramaturgyně NDL Ivy Peřinové, a to nezaměnitelným tvůrčím rukopisem. I jejich marionetová komedie Bezhlavý rytíř je inscenována jako čisté loutkové divadlo v iluzivních malovaných dekoracích, bez přítomnosti živého herce.

"Přestavby dekorací vtipně vyplňuje putování malinkatých postaviček (v kontrastu oproti téměř metrovým loutkám) po krajině s hrady Českého ráje zavěšenými nad kukátkem scény. Naivní divadlo sklízelo s touto inscenací řadu úspěchů už v době původního nastudování, nejinak tomu bude i nyní." (L.Tampier, Liberecký den)

Určeno dětem 1. i 2.stupně základních škol.
Představení se hraje bez přestávky a trvá 60 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: