Postrach Paříže

Nepolapitelný padouch se chystá vymazat Paříž z mapy světa...
Premiéra: 
19. 5. 2007
Věková kategorie: 
10+
Premiéra: 
19. 5. 2007
Autor: 
Hubert Krejčí
Režie: 
Výprava: 
Barbora Jakůbková
Hudba: 
Jiří Vyšohlíd
Hrají: 
Helena Fantlová, Markéta Sýkorová, Tomáš Bělohlávek, Filip Homola, Zdeněk Peřina, Marek Sýkora, Zuzana Kolomazníková

Mistr zločinu, kterému nikdo neřekne jinak, než Postrach Paříže, se spolu se svým komplicem Harry Vyschloušem, snaží získat zkázonosný vynález profesora Quartze, který dokáže vymazat z povrchu zemského celou Paříž. Zastaví ho ambiciózní policejní Inspektor? Nebo se koryto Seiny zaplní stovkami nevinných obětí zločinných choutek Postrachu Paříže?

Významný český režisér, dramatik, mim, překladatel a spisovatel Hubert Krejčí se narodil 11. listopadu 1944 v Pardubicích. Absolvoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Spolupracoval mimo jiné s Divadlem Husa na provázku, s HaDivadlem a s vídeňským Theater Brett; jako pedagog působil na brněnské JAMU. Kontinuálně píše od konce 60. let minulého století, a to především krátké hry.

Jedna z nich (vlastně se jedná o “námět na film”) se stala základem inscenace, kterou připravil tým kolem režisérky Michaely Homolové (v NDL například ...a jiný Bedřich..., Písmenková polívka, Hrnečku, vař!). Postrach Paříže – podobně jako většina Krejčího hříček – čerpá inspiraci v brakové literatuře, žánrových filmech, komedii dell´arte a v tradici starých loutkářských her. V jeho textech se nešetří mrtvolami a krví, avšak Krejčí vše zachycuje s nadsázkou, která loutkovému divadlu svědčí a náleží. Zkratkovitý způsob vyprávění, jarmareční teatrálnost, černý humor, přehnaná komika a nečekané a úderné pointy jsou základními charakteristikami celé jeho tvorby, nikoliv pouze hry Postrach Paříže, která slibuje být základem vtipného, absurdně-groteskního brakového kabaretu.

Výpravná loutková inscenace (pracující s téměř dvěma desítkami marionet), se výtvarně inspirovala v období němého filmu (výprava Barbora Jakůbková - v NDL například Písmenková polívka) a filmovými prostředky vůbec. Jednotlivé loutkové výstupy jsou navíc prokládány připsanými pěveckými čísly zpěvačky – šansoniérky, která celý příběh svými písněmi (hudba Jiří Vyšohlíd, dvorní hudebník královéhradeckého DRAKU) glosuje, aby do něj nakonec nečekaně zasáhla...

Inscenace je určena starším žákům 2.stupně ZŠ, studentům SŠ a dospělému publiku.
Představení trvá zhruba 60 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: