TOMÁŠ DVOŘÁK OBDRŽEL PRESTIŽNÍ CENU MINISTERSTVA KULTURY

I v době pandemické kulturní uzavírky může do divadla přijít nečekaně skvělá zpráva. Režisér Tomáš Dvořák, který s Naivním divadlem pravidelně a úspěšně spolupracuje, obdržel 28. října velmi prestižní ocenění – Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla (za osobitý celoživotní přínos rozvoji českého loutkového divadla a jeho reprezentaci v zahraničí). Spolu s ním si Státní ceny a Ceny ministerstva kultury odnesli například Květa Pacovská, Michal Ajvaz či Miloš Forman in memoriam.  (Více o oceněných zde.)

Tomáš Dvořák ze svého donedávna domovského Divadla ALFA v Plzni pravidelně vyráží do Liberce, kde s dvouletou periodicitou režíruje již od počátku devadesátých let. Zdaleka nejen podještědské publikum si tak mohlo užít dlouhou řadu jeho cenami ověnčených inscenací. Trilogii čistě iluzivních komedií Ivy Peřinové Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků a Alína aneb Petřín v jiném dílu světa viděli diváci od Hong Kongu po Kanadu a jejich záznamy pořídila i Česká televize. To platí i o inscenaci Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla, se kterou se Naivní divadlo dokonce představilo přímo na půdě naší Zlaté kapličky – pražského Národního divadla. Zatím poslední inscenace, kterou - se svým stálým scénografem a plzeňským kolegou, Ivanem Nesvedou -  v Liberci odpremiéroval, byla trampská komedie Víta Peřiny O hodině navíc aneb Potlach v hustníku. Její uvedení na festivalu Divadlo patřilo podle divadelních recenzentů k vrcholům letošní přehlídky a Tomáš Dvořák byl za její režii nominován na Cenu Divadelních novin. Neméně úspěšný je Tomáš Dvořák i na své domácí scéně v Plzni- z desítek výtečných loutkových komedií pro celou rodinu jmenujme alespoň ty nejslavnější - Jeminkote, Psohlavci, James Blond a především legendární Tři mušketýři).

A to nejlepší nakonec – doslova ohnivě horkou novinku Tomáš Dvořák dorežíroval v Liberci před pár dny a pouze protipandemická opatření nám zatím brání ji předvést před publikem. Takže se těšte na pravěký Boj o oheň, tak jako se my těšíme z ocenění pro našeho kolegu a kamaráda. Tomáši, blahopřejeme!!!

EDIT: Slavnostní předávání Státních cen a Cen Ministerstva kultury se sice letos kvůli protipandemickým opatřením neuskutečnilo, nicméně na medailon letošního laureáta v kategorii divadlo, režiséra a loutkáře Tomáše Dvořáka, se můžete podívat na ČT ART v úterý 3. listopadu, přesně ve 20:13 hodin!