Jakub a obří broskev

Uprostřed obří broskve se skrývá místnost plná velkých překvapení...
Premiéra: 
22. 5. 2010
Věková kategorie: 
5+
Premiéra: 
22. 5. 2010
Autor: 
Roald Dahl, David Wood
Režie: 
Výprava: 
Petr Matásek
Hudba: 
Pohybová spolupráce: 
Magdalena Rellichová
Animace: 
Anna Krtičková

Britský spisovatel Roald Dahl (1916 – 1990) proslul nejen svými ironickými černohumornými povídkami pro dospělé (v Čechách např. výbor Devětadvacet políbení), ale především svou tvorbou pro děti. Mezi jeho nejznámější knihy patří Karlík a továrna na čokoládu, Matylda, Moc hodný obr, Čarodějnice nebo Jakub a obří broskev. Právě posledně jmenovaným titulem Roald Dahl kdysi na poli dětské literatury úspěšně debutoval a nyní obří broskev vyrostla poprvé i na českých jevištích.

Ústředním hrdinou příběhu je malý Jakub, kterému zničehonic sežere nosorožec rodiče. Jakub se ocitá v područí dvou zlých tet, tety Brčkové a tety Bečkové. Obě Jakuba tyranizují (ve vtipné parafrázi viktoriánských románů), a tak není divu, že Jakub pomýšlí na útěk. K tomu mu pomůže kouzelný stařeček a jeho kouzelná broskev. Ta totiž na zahradě vyroste do obrovských rozměrů, Jakub do ní vleze a broskev se dá pomalu, ale jistě do pohybu. Na své pouti za ztraceným dětstvím, kamarády a novým domovem však Jakub není sám. Drobný hmyz, který v broskvi žil, se rovněž patřičně zvětšil, a tak Jakub cestuje po souši, přes moře i vysoko v oblacích v doprovodu olbřímí žížaly, velikánské blikající světlušky a přerostlého pavouka...

Režisérkou technicky experimentální inscenace, v níž nechybí živé animace a doprovodné projekce, je Michaela Homolová (v NDL režírovala například inscenace Hrnečku, vař!, Pečení holubi aneb Přísloví a řadu dalších), výpravu připravil světově uznávaný scénograf Petr Matásek (s NDL spolupracoval na inscenacích Kytice a Bouře) a hudební složku obstaral člen respektovaného ambientního dua Kora et le Mechanix, Filip Homola (aka Mechanix).

Inscenace vznikala za výrazné pomoci Kláry Císařové a Přemysla Svobody z Ústavu mechatroniky a technické informatiky při Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.

Ocenění:
Mateřinka 2011 - Cena za scénografii (Petr Matásek)

Inscenace je určená dětem od 5 let .
Představení trvá 50 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: