Janek a kouzelná fazole

Pohádka o kouzelné fazoli, po jejímž stonku se dá vyšplhat až mezi oblaka.
Premiéra: 
11. 2. 2006
Věková kategorie: 
4+
Premiéra: 
11. 2. 2006
Autor: 
Iva Peřinová
Režie: 
Výprava: 
Roman Anderle
Hudba: 
Jiří Vyšohlíd
Hrají: 
Tomáš Bělohlávek, Filip Homola, Karolína Rottová, Jana Vyšohlídová

Kdybych měl takovou šňůru,
která by mě nesla vzhůru,
uviděl bych náš svět z výšky,
svět jak z obrázkové knížky…

Pohádka vypráví o mladém Jankovi, který tak dlouho chodí s hlavou v oblacích, až se v nich nakonec sám ocitne a nechce se mu zpět dolů. Nahoře se totiž seznámí s krásnou “oblačnou” dívkou Aster. Jenže to má malý háček – Aster slouží zlému nebeskému obrovi, který se živí zlatými vejci a především – člověčinou...

Hru napsala na motivy klasické anglické pohádky (Jack and the Beanstalk) Iva Peřinová. Narozdíl od původní předlohy zvýraznila zápornou povahu obra, přidala poetickou funkci oblačné dívky Aster (která hrou na cello uspává každé ráno hvězdy, aby přes den nesvítily...) a hlavnímu hrdinovi Jankovi do vínku vložila mnohem více právě oné příslovečné “jankovitosti”. I díky tomu má příběh spád, údernost a humor. O ten se rovněž stará čtveřice herců, kteří z pohádkového hraní co chvíli vystupují a zcizujícím způsobem vtipně glosují průběh děje.

Poetická pohádka pro čtyři herce a spoustu loutek (od javajek přes manekýny, malé marionety až po maňásky) je psána částečně ve verších. Režie se ujala Michaela Homolová, která v Naivním divadle již dříve nastudovala například inscenace Líný Lars a žabka kouzelnice, Zlatovláska či Písmenková polívka. O výpravu se postaral (v NDL poprvé hostující) slovenský scénograf Roman Anderle. Hudbu složil Jiří Vyšohlíd, dvorní hudebník královéhradeckého Divadla DRAK.

Inscenace je určena dětem z mateřských škol a žákům prvních a druhých tříd ZŠ.
Představení trvá 50 minut, hraje se s přestávkou.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: