K šípku s Růženkou

K šípku s Růženkou
Co všechno Růženka zaspala?
Premiéra: 
24. 5. 2017
Délka představení: 
50 minut
Věková kategorie: 
6+
Premiéra: 
24. 5. 2017
Autor: 
Režie: 
Výprava: 
Robert Smolík
Hudba: 
 

Už název inscenace, K šípku s Růženkou, napovídá, že nepůjde úplně o klasiku. A to i přesto, že se tvůrčí tým pod vedením režisérky Michaely Homolové pustil do zdánlivě tradiční loutkářské formy – víceméně iluzivního kukátkového divadla, v němž se hraje ručně řezanými marionetami výtvarníka Roberta Smolíka. Jenže původní hra Víta Peřiny si nekladla za cíl převyprávět notoricky známou pohádkovou zápletku. Tvůrci se totiž zaměřili na oněch sto let, které Růženka díky kruté sudbě zaspala. Co vše se za tu dobu událo? Snažil se někdo o její probuzení? Jaké jsou šance člověka v souboji s osudem? A co může být osudovějšího než láska?

Inscenace je navíc věnována blížícímu se 100. výročí vzniku samostatného Československa. Růženka totiž usne na své osmnáctiny, v našem provedení se tak stane v roce 1918. A podobně jako onoho roku zaniklo císařství, usnulo i království Růženčina tatínka. Začíná nová éra plná objevů a chudák zvídavá Růženka, která již ve svém pokoji má i nedávno vynalezenou promítačku filmů, to má jako na potvoru všechno prospat. Ledaže... ledaže by se jejímu milému Vráťovi podařilo krutou sudbu zlomit. Nebo alespoň vrátit čas a zabránit Růženčinu osudnému píchnutí. Jenže boj s osudem bývá někdy opravdu náročný. A často i marný.
 
Představení je určeno jak dětem 1. stupně základních škol, které si v něm mohou užít absurdní grotesku o cestování v čase a parodickou variaci na notoricky známou pohádku, tak i starším dětem, které se již učí dějepis. Ty zase mohou v našem příběhu zkoušet odhalit drobné dějepisné narážky a odkazy na běh času v letech 1918–2018.
 

Technické podmínky:

Jeviště: šířka 6 m, hloubka 4 m, výška 4 m
1–2 tahy v zadní části jeviště či závěsný rošt
Příkon elektrického proudu: 380/220 V, jištění 16/32 A

 

Autor fotografií: Josef Ptáček

 

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: 
Plakát k inscenaci ke stažení: