Kolíbá se velryba

Pohádka o dvou pirátech, které spolkla velryba.
Premiéra: 
7. 12. 2001
Věková kategorie: 
4+
Premiéra: 
7. 12. 2001
Autor: 
Iva Peřinová
Režie: 
Pavel Polák
Výprava: 
Ivan Antoš
Hudba: 
Vítězslav Hádl
Hrají: 
Helena Fantlová, Tomáš Bělohlávek, Filip Homola

Obnovená premiéra inscenace, která v 90. letech patřila k nejúspěšnějším představením pro malé diváky.

Scénu tvoří veliká rozvírací velryba. Dva účinkující, kteří se navzájem špičkují a dělají si naschvály, objeví ve velrybím břiše sami sebe, zmenšené jako maňásky. Jsou to dva piráti Žvanda a Planda, které prý velryba spolkla za trest, protože jsou to "darebáci, co neznají kloudnou práci". Z velrybího břicha by jim mohla pomoci jen kouzelná hvězdička, kterou velryba později také spolkla. Hvězdička si však klade s každým svým výstupem další a další podmínky: chce, aby ve velrybím břiše bylo "jako v pokojíčku". Žvanda a Planda pro ni vyrábějí židli (pomocí kladivouna a pilouna), malují v pokojíčku stěny a pak ještě šijí záclonky . Líní piráti přitom bezděčně a proti svojí vůli propadají "pracovnímu nadšení". A nakonec?

"Všichni koukají a žasnou
Snad velrybou divukrásnou.
Kolíbá se, pluje světem,
ukazujeme ji dětem."

Děj hříčky je však spíše záminkou k hravosti a hereckým improvizacím. Půvabné písničky Vítězslava Hádla, které prostupují celou inscenací, jsou součástí nového cédéčka Naivního divadla s názvem Kolíbá se kolíbá.

"Oba mladí herci jsou suverénní nejen ve scénách, v nichž vodí loutky, ale i když hrají činoherně. To se pak stanou obyčejnými kluky, kteří se spolu neustále trumfují." (Z.Minstrová, MF Dnes, 10.12.2001)

Inscenace je určena dětem předškolního a nižšího školního věku.
Představení se hraje s přestávkou a trvá 60 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: