Marbuel a Kratinoha

Pekelnej vejkon jedný rodiny rohatý...
Premiéra: 
22. 11. 2001
Věková kategorie: 
15+
Premiéra: 
22. 11. 2001
Autor: 
Šimon Olivětín
Režie: 
Výprava: 
Barbora Jakůbková
Hudba: 
Filip Homola, Michal Kořán
Hrají: 
Michaela Homolová, Filip Homola, Jana Vyšohlídová

Šimon Olivětín je jeden pseudonymů nápaditého autora a slovního ekvilibristy Réné Levínského, který ponejvíce píše pro hradecký soubor Nejhodnější medvídci. Jazyk této jeho hry vzdáleně připomíná slovník lidových marionetářů, je v něm však více nadsázky a originálního humoru.

Kratinoha:Topení oustřední je chladný jak lůna ze strany vobrácený!
Marbuel: Jen lyriku svou nepruď, mámo...

Inscenace je hrána dvojím typem loutek. Maňasy - ve spodní části jevištní konstrkce, představující peklo - a marionetami v horním plánu, kde se odehrávají epizody pozemské.

Stručný děj: Čertice Koksinda, dcera Marbuela a Kratinohy, střílela šípy do ostatních čertů - to by za normálních okolností nikomu nevadilo, avšak nešťastnou náhodou trefila ohnivým šípem samotného Lucifera přímo do zadnice. Rozlícený kníže pekel si pozve na kobereček Marbuela a žádá po něm generální potrestání svojí dcery ("...za vocas ji ke stropu pověsíš a metlou péřovou ji na chodidle lochtat budeš..."). To Marbuel jednoznačně odmítne a Lucifer ho vyžene i s celou rodinou z pekla . Na zemi si najdou práci v plicním sanatoriu doktora Bořivoje Bodliny, čímž si zabezpečí dostatečný přísun mrtvých hříšníků do pekla. Bodlina má dvě děti - batole Matýska a gymnazistku Bětuši, které vychovává " tvrdou rukou"... A jak to dopadne? Přijďte se podívat!

Ocenění:
Cena Vojty Šálka na festivalu Dítě v Dlouhé (2005)

Tato loutková inscenace je určena výhradně dospělým divákům.
Hraje se ve Studiu NDL či v jiných studiových sálech, kde je omezený počet míst.
Představení je bez přestávky a trvá 45 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: