O hodině navíc aneb Potlach v hustníku

O hodině navíc
Cesta z města do hlubin nočního lesa. Loutková komedie ke 100. výročí trampingu v Čechách.
Premiéra: 
13. 10. 2018
Délka představení: 
45 minut
Věková kategorie: 
6+
Premiéra: 
13. 10. 2018
Autor: 
Režie: 
Tomáš Dvořák
Výprava: 
Ivan Nesveda
Hudba: 

Dvakrát do roka se posouvá čas. Na jaře o hodinu dopředu, a aby se to vyrovnalo, tak se jedné podzimní noci ručičky všech hodin vracejí zase o hodinu zpátky. Díky tomu bývá ona říjnová sobotní noc o hodinu delší. A právě během této tajůplné „hodiny navíc“ vrcholí inscenace podle původní hry Víta Peřiny (v NDL např. Budulínek, Komáři se ženili a další).

Jejími hlavními hrdiny jsou sourozenci Maruška a Honzík, kteří žijí pouze s tatínkem kdesi v panelákovém bytě na okraji velikého města. Jednou se však otec rozhodne vzít své děti na noc do lesa, kde trávil dětství se svým tátou trampem on. Zavede je do staré trampské osady, ukryté v opuštěném lomu hluboko v lesích. Netuší, že se tam právě koná sraz trampů, řečený potlach. A tak zde dětem představí řadu starých známých podivného vzezření a ještě podivnějších jmen: Bobra, Rádio, Šedého vlka či třeba Kachnu…

A jelikož právě trampové „zavírají les“ a připravují ho na blížící se zimu, zůstanou všichni vzhůru až do onoho kouzelného okamžiku, kdy se čas posune o hodinu nazpět. V ten moment se začnou dít věci, o kterých se dětem a trampům nejspíš nikdy ani nezdálo…

Loutkovou komedii připravil tým pod vedením plzeňského režiséra Tomáše Dvořáka, který je v Naivním divadle podepsán pod dlouhou řadou úspěšných titulů (Alibaba a čtyřicet loupežníků, Labutí jezírko, Komáři se ženili).

Inscenace vznikla ke 100. výročí českého trampingu a slouží zároveň jako příspěvek Naivního divadla k debatě o přínosu či škodlivosti posunu času.

Ocenění:

Nominace na Cenu Divadelních novin 2018-2019 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo (režisér Tomáš Dvořák)

Technické podmínky:

šířka portálu 6 m, za portálem 11 m
hloubka před portálem 3 m, za portálem 5 m
výška 4 m
nutnost vrtání do podlahy
Příkon elektrického proudu: 380/220 V, jištění 16/32 A
 

Autor fotografií: Josef Ptáček

 

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: 
Plakát k inscenaci ke stažení: