Proletět duhou

Jsi-li myš a máš-li víru, proletíš i dírou v sýru
Premiéra: 
11. 5. 2013
Délka představení: 
45 minut
Věková kategorie: 
4+
Premiéra: 
11. 5. 2013
Autor: 
Andrej Sannikau, Šimon Olivětín
Režie: 
Výprava: 
Barbora Jakůbková
Hudba: 
Martin Solan
Animace: 
Anna Krtičková
Hrají: 

 

Pohádka pro Danika
K sousedovi se nechodí s prázdnýma rukama, ví nejen velký myšák Ziba, ale teď už i malé myšky Tipo a Piki, které ho tak rády poslouchají, když je hostí čajem. Piki sní, že vyroste, že bude dospělá a vydá se se všemi těmi lidmi, kteří spěchají na tramvajovou zastávku, na cestu. A uvidí celé město. Město, ve kterém neustále prší a zároveň svítí sluníčko, takže je v něm pořád duha. Možná že se déšť do města nevrací náhodou. Možná hledá kamaráda či kamarádku. Takovou, jakou má Piki v Tipo, která ji učí malovat, počítat, číst a díky které se nakonec přestane bát i strašlivého pylososu. Jenom jediné se zatím Tipo nedaří. Splnit malé kamarádce Piki její věčný sen o létání...

Soubor krátkých pohádek o přátelství dvou malých myšek Piki a Tipo napsal Andrej Sannikau a pod názvem Proletět duhou je přeložil a zdramatizoval Šimon Olivětín.
Ten dal textu podtitul “Pohádka pro Danika”, aby tím připomněl pozoruhodný příběh, který se pojí se vznikem původní předlohy.


Andrej Sannikau je běloruský disident a někdejší opoziční prezidentský kandidát. V roce 2010 byl Lukašenkovým režimem uvězněn a odsouzen k pětiletému vězení. Po téměř osmnácti měsících strávených za mřížemi byl na nátlak Evropské unie propuštěn a v současnosti žije v Londýně, kde obdržel politický azyl. Ještě předtím však v běloruském vězení napsal již zmíněné pohádky o myškách Piki a Tipo, které posílal svému čtyřletému synu Danikovi. Tyto pohádky nyní získaly jevištní tvar v podobě inscenace Naivního divadla Liberec. Nejedná se však o první kontakt Andreje Sannikava s Českou republikou. Již v srpnu 2008 byl hostem "Zahradní slavnosti" na Hrádečku. A není bez zajímavosti, že posledním textem, který před svou smrtí napsal Václav Havel, byl v prosinci 2011 dopis Andrejovi Sannikavovi a sedmi dalším vězněným běloruským disidentům.

 

Technické podmínky:

Jeviště: šířka 6 m v portálu, šířka za portálem 8 m, hloubka 9 m, výška 3,5 m
Příkon elektrického proudu: 380/220 V, jištění 16/32 A
Absolutně rovná podlaha jeviště podmínkou!
 
Autor fotografií: Josef Ptáček
 
Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: 
Plakát k inscenaci ke stažení: 
PDF icon poster.pdf (1001.19 KB)