Ten, který vyšel z domu

Život a dílo Daniila Charmse
Premiéra: 
16. 5. 2009
Věková kategorie: 
15+
Premiéra: 
16. 5. 2009
Autor: 
Daniil Charms
Výprava: 
Hudba: 
Jan B. Novotný
Hrají: 

Byl jednou jeden zrzavý člověk, který neměl oči ani uši. Neměl ani vlasy, takže zrzek se mu říkalo jen tak ze zvyku. Mluvit nemohl, neboť neměl ústa. Nos také neměl. Neměl ani ruce ani nohy. A břicho neměl a záda neměl a páteř neměl a ani žádné vnitřnosti neměl. Nic neměl! Takže se vlastně ani není jasné, o kom je řeč. Raději už o něm nebudeme dál mluvit.
Daniil Charms

Další v řadě studiových koláží Naivního divadla se zaměřila na životní osud a svérázné literární dílo významného ruského avantgardního umělce, Daniila Charmse (1905 – 1942).

Tento literát (vlastním jménem Daniil Ivanovič Juvačov), kterému byly za jeho tragicky krátkého života otištěny pouze dvě básně pro dospělé čtenáře, patří dnes k hojně překládaným ruským autorům 1. poloviny dvacátého století. Vedle nonsensové poezie pro děti proslul především svými krátkými divadelní hříčkami a mikropovídkami, plnými absurdního a černého humoru. Tím Charms maskoval narůstající zmar a beznaděj stalinistických třicátých let v Rusku, resp. Sovětském svazu.

Tvůrci inscenace se v jevištní koláži snažili představit to nejlepší z Charmsovy tvorby, zároveň však vybírali takové texty (včetně deníkových zápisků), které ilustrují a mapují pohnutý životní osud svého autora. Diváci se tak seznámí s místem Charmsova narození (útulek pro ženy propuštěné z vězení) i smrti (vlak evakuující v roce 1942 psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice z Leningradu do Novosibirska). Především však s Charmsovým krátkým, strastiplným, ale přitom umělecky nesmírně významným životem, který byl naplněn smíchem, z něhož mrazí.

TÉMATA k představení pro pedagogy SŠ a VŠ:
SVĚTOVÁ LITERATURA, DĚJINY UMĚNÍ
Ruská umělecká avantgarda první poloviny 20. století. Oberiuté. Činari.
Vliv, či umělečtí souputníci: Gogol, Kafka, Beckett, Ionesco, Olejnikov, Malevič a další
HISTORIE
Stalinistický represivní režim v Sovětském Svazu ve 30.-40. letech 20. století.

Inscenace je určena studentům SŠ, VŠ a dospělému publiku.
Představení trvá 60 minut a hraje se ve Studiu NDL s omezenou kapacitou míst.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: